سرکه

سرکه انواع بسیار زیادی دارد و از چیز های زیادی می توان این مایع را تهیه کرد. اما بیشترین استفاده ای که عامه مردم دارند استفاده از سرکه سیب و سفید می باشد. در ادامه توضیحاتی درباره فواید و موارد استفاده از این مایع پر خاصیت می خوانید.

فواید سرکه

  1. مصرف سر که به صورت قابل توجهی باعث کاهش یافتن تری گلیسیرید و کلسترول می شود. با توجه به تحقیقاتی که انجام داده اند دریافتند مصر این مایع در بیماری های قلبی باعث کاهش مرگ و میر شده است.
  2. پیش از ان که دارویی برای برای کاهش قند خون تولید شود افراد از سر که برای دیابت استفاده می کردند. اگر همراه با غذا تا حدود 20 میلی لیتر مصرف کنید باعث می شود در افراد دیابتی قند خون کاهش یابد. تا حتی در برخی افراد تا 30درصد هم سبب کاهش قند خون می شود.
  3. مصرف سرکه های دیت برای کسانی رژیم لاغری دارند مناسب است زیرا می تواندباعث احساس سیری شود. بسیاری از کسانی در رژیم غذایی خود روزانه از سرکه استفاده کردند باعث کاهش چربی شکمی و کاهش وزن شده است.
  4. از دیرباز این مایع به عنوان یک ضد عفونی کننده شناخته شده است و برای از بین بردن سرفه به کار گرفته می شده. سر که برای ضد عفونی کردن سطوح مختلف هم مناسب می باشد.
  5. سرکه سفید به دلیل خاصیت اسیدی که دارد به می تواند پاک کننده خوبی برای سطوحی مثل شیشه، قهوه جوش و برای از بین بردن مواد معدنی مثل رسوب کتری مناسب است.
  6. از دیگر کاربرد های سرکه استفاده برای شفاف و براق کردن اشیا برونزی و برنجی است. همچنین به عنوان علف کش و اموزش به حیوانات برای محل ادرار هم استفاده می شود.
  7. سرکه سیب روی سندروم (PCOS) که یک بیماری هورمونی می باشد تاثیر می گذارد. که علائم ان سطح بالای هورمون اندروژن، مقاومت به انسولین و کیست تخمدان است. خانوم هایی که بعد از غذا سر که سیب را با همراه اب ترکیب کرده و میل می کنند توانستند سطح این هورمون را کنترل کنند.

کاربرد های سرکه سیب

  1. یکی از کاربرد های رایج ان استفاده از ان برای شستشو میوه و سبزیجات می باشد. این مایع مفید انتی بکتری بسیار خوب و ضدعفونی کننده است به همین دلیل توصیه شده برای شستن میوه و سبزیجات از مایع های شیمیایی استفاده نشود زیرا به طور کامل از روی میوه و سبزیجات پاک نمی شود و خوردن ان بسیار مضر می باشد. این مایع ضد افت باقی مانده روی میوه ها را به خوبی از بین می برد.
    همچنین برای پاک شدن بهتر مایع ظرفشویی از روی ظرف پیشنهاد می شود داخل ظرف مایع ظرف شویی خود سرکه بریزید تا کامل از روی ظروف پاک شود.

خواص سرکه برای بهداشت و سلامتی

سرکه‎‎‎ سیب‎‎ مواد سمی و زائد بدن را از بین خواهد برد. برخی از متخصصان معتقدند
مصرف سرکه سیب به همراه آب گوجه‌فرنگی یا هویج باعث افزایش خواص آن می شود.
برای درمان موخوره، خشکی کف سر و خارش سر استفاده می شود و موثر است.
نوشیدن سرکه سیب برای جلوگیری‎‎از خونریزی بینـی، ‎‎‎رفعسنگ صفرا، بـهبـود آرتـروزتوصیه شده است.


سرکه ترکهای پاشنهپا و دست را درمان می کند و در کاهش زگیل و خال‌های پوستـی موثر موثر است.
اگر چه خاصیت سرکه ‎‎سیب اسیدی است. اما باعث تقویتدستگاه گوارش ‎‎و مفید برای ناراحتی های ‎‎کلیه‎‎ و مثانه خواهد شد.
سرکه سیب بدلیل داشتن آنتی اکسیدان، رادیکال های آزاد را در بدن از بین می برد و همین باعث می شود از بروز سرطان پیشگیری کند.